Broż

0-1 Napoleoni (62)

Sędziował: Jarosław Żyro
Widzów: 3 000

Trwa fatalna passa "brazylijskiej" szczecińskiej Pogoni. Zespół trenera Bogusława Baniaka przegrał u siebie 0:1 z Widzewem Łódź w spotkaniu 24. kolejki Orange Ekstraklasy.
Mecz Pogoni z Widzewem określony był jako spotkanie o 6 - a nawet, jak twierdził trener Bogusław Baniak, o 9 punktów. Nic dziwnego, ponieważ Pogoni punkty potrzebne są jak mało kiedy, do tego by się utrzymać w ekstraklasie. Ostatnie zwycięstwo portowcy osiągnęli przecież siedem miesięcy temu, właśnie z Widzewem, po rzucie karnym skutecznie egzekwowanym przez Ediego Andradinę.
Widzew tej wiosny gra równie nieskutecznie, a może nawet słabiej od Pogoni. Podopieczni Michała Probierza zdobyli w tym roku zaledwie dwie bramki, a portowcy pięć. Jednak w tabeli przed tym spotkaniem Widzew miał 6 punktów przewagi.
Mecz powinni rozstrzygnąć na swoją korzyść zawodnicy szczecińscy. A to, że nie wygrali, mogą zawdzięczać tylko i wyłącznie brakowi skuteczności. Bodaj najlepszą sytuację do zdobycia bramki mieli już w 5. minucie spotkania, kiedy to błąd popełnił wypożyczony z Pogoni do Widzewa bramkarz Bartosz Fabiniak. Niegroźne dośrodkowanie wypiąstkował wprost na głowę Julcimara, kapitan Pogoni strzelił w róg, ale piłka odbiła się od poprzeczki. Potem jeszcze Edi i Lilo próbowali pokonać Fabiniaka, ale za każdym razem bramkarz gości wybijał piłkę na róg.
W 38. minucie w niegroźnej sytuacji Bogunović zacentrował na przedpole bramki Radosława Majdana i niewiele brakowało, by Stefano Napoleoni zdobył prowadzenie dla gości. Przelobował bramkarza Pogoni, jednak piłka minimalnie minęła światło bramki.
W drugiej połowie napór Pogoni jeszcze się zwiększył. W 50. minucie Edi wypuścił w "uliczkę" Kamila Grosickiego, ten uciekł trochę w lewą stronę, wyłożył piłkę do Lilo, ale Łukasz Broź wybił ją na róg. W 58. minucie znów Edi podawał do Grosickiego, ten był sam na sam z Fabiniakiem i, podobnie jak w pierwszej połowie Napoleoni, strzelił tuż obok słupka.
W 61. minucie, po dośrodkowaniu Kowala z prawej strony, stoper Widzewa Piotr Stawarczyk popełnił błąd, podał głową do Grosickiego, który po raz trzeci był sam na sam z Fabiniakiem ale po raz kolejny wygrał bramkarz Widzewa. Po tej sytuacji któryś z kibiców na sektorze VIP-owskim powiedział, że takie akcje się mszczą. Czekać na to nie trzeba było długo. W 62. minucie goście wyprowadzili kontrę, nie pilnowany na prawym skrzydle Adrian Budka płasko zagrał na środek pola karnego, Napoleoni ograł Diego i strzelił obok bezradnego Majdana.
Po tym golu sytuacja na boisku się nie zmieniła. Portowcy ciągle napierali, a goście gonili wynik. Na bramkę Fabiniaka strzelali m.in. Kowal w 65. minucie, Edi w 77., Thiago w 78., znów Edi w 79. oraz w 82. Za każdym razem górą był bramkarz gości. (źródło: PAP)

Michał Probierz, trener Widzewa: - Zdawaliśmy sobie sprawę, że czeka nas trudne spotkanie. Przestrzegałem swoich zawodników, że będzie ciężko. Od momentu, kiedy Pogoń przejął trener Baniak w drużynę wstąpił nowy duch. Nie są to przypadkowi zawodnicy, a taki Edi jest wyróżniającym się piłkarzem w polskiej lidze. Było to dla nas spotkanie być a nie być w ekstraklasie i cieszę się, że zdobyliśmy bramkę dającą zwycięstwo. Pogoń miała więcej okazji, ale ich nie wykorzystała. My poprawiliśmy znacznie naszą sytuację w tabeli.
Bogusław Baniak, trener Pogoni: - Dziękuje trenerowi za ciepłe słowa i gratuluje otrzymania licencji UEFA Pro. Sprawiedliwości w piłce nie ma. Widzew oddał cztery strzały i jest dziś zwycięzcą. Dziecinada nadal trwa i dzisiaj spuściliśmy chyba Pogoń do drugiej ligi. Gramy juniorami i oni nie mogą grać w pierwszej lidze. Chciałbym podziękować kibicom, bo to co się dzieje na trybunach to jest szok. Nie było tak dawno, że Pogoń przegrywała tyle pod rząd a kibice dalej są z tą drużyną. I za to im dziękuje a za wynik przepraszam. (źródło: js)

Fotorelacja:   Zdjęć: 63     autor: Cob

Fotorelacja:   Zdjęć: 62     autor: Arat

Portowiec Sieci:   zobacz oceny

90' Sędzia dolicza 4 minuty.
85' Dośrodkowanie Ediego, Grosicki strzela głową z 7 metrów .. minimalnie niecelnie.
82' Strzał Ediego z 20 metrów niecelny.
79' Rzut wolny dla Pogoni. Diego strzela głową - Fabiniak broni bez trudu.
77' Tiago z 3 (!) metrów strzela obok bramki.
72' Rzut rożny dla Widzewa. Dośrodkowuje Broż, strzela Stawarczyk - niecelnie.
68' Rzut wolny dla Widzewa. Bardzo dobry strzał Oshadogan, jeszcze lepsza obrona Majdana.
67' Żółta kartka dla Camposa za faul na Kuklisie.
65' Kolejrzy rzut wolny dla Pogoni. Ponownie Edi.. ale sędzia przerywa grę. Żółta kartka dla Ediego za zbyt szybko wykonany rzut wolny.
65' Strzela Edi - w mur. Dobitka - w obrońców.
64' Rzut wolny dla Pogoni na wysokości linii pola karnego.
62' GOLa dla Widzewa zdobywa Napoleoni.
61' Za Eltona wchodzi Tiago
58' Najlepsza dotychczas sytuacja dla Pogoni. Grosicki dostaje prostopadłą piłkę i znajduje się w sytuacji sam na sam z Fabiniakiem. Bramkarz Widzewa wychodzi z bramki, Grosicki próbuje go lobować... piłka jednak mija bramkę.
56' Zmiana w Pogoni. Za Lilo wchodzi Kowal.
54' Rzut wolny dla Pogoni. Strzał Ediego bardzo słaby.
50' Kolejna dobra kontra Pogoni. Edi uruchamia na lewej stronie Grosickiego. Ten dośrodkowuje do Lilo którego w ostatniej chwili ubiegają obrońcy Widzewa - róg dla Pogoni.
46' Rozpoczyna się druga połowa
45' Sędzia dolicza minutę do regulaminowego czasu gry.
42' Kolejna akcja Grosickiego lewą stroną boiska - i kolejna niewykończona sytuacja.
40' Napoleoni blisko strzelenia gola - zawodnik Widzewa zawuaża źle ustawionego Majdana i próbuje go lobować.
40' Pogoń cały czas w ataku, jednak pomimo stwarzanych sytuacji, brak jest wykończenia.
32' Skórski ukarany żółtą kartką za faul na Kuklisie.
27' Lilo dopada do piłki przy końcowej linii boiska, wchodzi w środek, strzela - Fabiniak broni z ogromnym trudem!
23' Grosicki strzałem z 20 metrów był bardzo bliski pokonania Fabiniaka.
22' Lilo strzela z 25 metrów - piłka przelatuje metr nad bramką Widzewa
19' Na boisku niewiele się dzieje - gra toczy się głównie w środkowej strefie.
13' Bardzo groźna akcja Widzewa. Podanie na piąty metr do Napoleoniego, ten wślizgiem z trudem strzela - piłka minimalnie przelatuje obok bramki.
9' Kolejna akcja lewą stroną Grosickiego. Wchodzi w pole karne, jednak odegranie już bardzo niecelne.
8' Ogromne zamieszanie pod bramką Widzewa. Dośrodkowanie w pole karne, Fabiniak wychodzi z bramki, nie trafia czysto w piłkę, do której dopada Julcimar i próbuje lobować bramkarza Widzewa. Piłka trafia w poprzeczkę! Nie ma bramki.
7' Rzut rożny dla Pogoni. Tradycyjnie dośrodkowuje Edi. Ostro bita piłka i Fabiniak z trudem ją wypiąstkowuje.
4' Lewą stroną wychodzi widze, dośrodkowanie - Majdan uprzedza Bogunovića
1' Strata Pogoni na 30 metrze i bardzo niecelny strzał Bogunovića
1' Rozpoczyna Widzew
Zespoły wychodzą na murawę w białych koszulkach Orange Fair Play, które po chwili rzucają kibcom na trybuny.

W 24. kolejce Orange Ekstraklasy piłkarze Pogoni podejmować będą na własnym boisku Widzew Łódź.
W rundzie jesiennej 30 września „Portowcy” po bramce z rzutu karnego Ediego Andradiny wygrali w Łodzi 1:0. Było to ostatnie zwycięstwo piłkarzy ze Szczecina w tym sezonie.

Widzew Łódź po 23. kolejkach zajmuje 12 pozycję w tabeli z dorobkiem 22 punktów. Łodzianie mają jeszcze do rozegrania zaległe spotkanie z odwieszoną przez PZPN Arką Gdynia.
W ostatniej kolejce Widzew zremisował bezbramkowo przed własną publicznością z Wisłą Kraków. W rundzie wiosennej spotkania z udziałem podopiecznych Michała Probierza jeszcze trzykrotnie kończyły się wynikiem 0:0. Jedyną wygraną łodzianie odnieśli u siebie nad Górnikiem Zabrze. Spotkanie to zakończyło się wynikiem 2:1 i od tego momentu nieudało im się strzelić w lidze bramki.
Do kadry Widzewa po pauzie za żółte kartki wracają Jakub Wawrzyniak i Jakub Rzeźniczak oraz Sasza Bogunović. Nie zagrają Kelechi Iheanacho, Andrzej Tychowski i Arkadiusz Aleksander.

W Pogoni rozpamiętują jeszcze porażkę z przed tygodnia w Łęcznej z Górnikiem. „Portowcy” prowadzili 2:0 do 82 minuty i dali sobie strzelić trzy bramki, które odebrały im pierwsze trzy punkty w tej rundzie.
Brazylijczycy nie są przygotowani kondycyjnie do całego meczu i w ostatnich minutach opadają z sił a na dodatek w ich szeregi wkrada się zbytnia nerwowość, czasem głupota. Pogoń traciła przez to bramki i punkty w końcówkach meczów z Wisłą Płock i Wisłą Kraków. Do tego Brazylijczycy dostawali czerwone kartki co eliminował ich z gry w kolejnych meczach.
Po czterech spotkaniach pauzy do gry wraca Felipe. Po czerwonym kartoniku w Łęcznej dwa mecze odpocznie Marcelo.

Spotkanie z Widzewem na własnym boisku to kolejna szansa dla Pogoni na odniesienie zwycięstwa. Jeśli zespół ma wydostać się z miejsca barażowego musi ten mecz rozstrzygnąć na swoją korzyść. Przed podopiecznymi Bogusław Baniaka po meczu z łodzianami jeszcze tylko sześć kolejek, w tym w większości z czuba tabeli. W pojedynkach z Legią, Zagłębiem Lubin czy GKS-em Bełchatów o punkty będzie bardzo, ale to bardzo trudno.