Białek
Moskal

Sędziował: Marek Mikołajewski
Widzów: 3 000

Pogoń Szczecin i Górnik Zabrze zdobyły pierwsze punkty w rundzie wiosennej. Dwa zespoły zajmujące miejsca w dolnej części tabeli zremisowały 0:0.
Po słabym meczu Pogoń zremisowała w Szczecinie 0:0, choć to gospodarze mieli więcej szans na odniesienie zwycięstwa. Wiele ciekawego aczkolwiek niepokojącego w obozie Pogoni działo się tuż przed meczem. W piątek doszło do kłótni pomiędzy pomocnikiem Amaralem a trenerem Igorem Palą. Poszło ponoć o to, że szkoleniowiec po słabym występie Amarala przeciwko ŁKS Łódź nie wstawił zawodnika do wyjściowej osiemnastki. Skończyło się na tym, że Amaral w sobotę nie zasiadł nawet na trybunach.
W wyjściowym składzie w drużynie portowej także nastąpiły zmiany. A to za sprawą dosłania dwóch certyfikatów dla piłkarzy z Brazylii. W wyjściowej jedenastce w środku pomocy wyszedł więc Marcelo, który tej wiosny ma być playmakerem Pogoni. Ponadto słabo grający w pomocy Felipe został w sobotę cofnięty do obrony. I rzeczywiście było widać, że na tej pozycji czuje się lepiej.
Działacze Pogoni obawiali się ponadto, że mecz zostanie przerwany przez kibiców, z którymi od miesięcy toczą spór. Do przerwy rzeczywiście doszło. W 55. min z jednego z bocznych sektorów na boisko posypały się zapalone race i Marek Mikołajewski na pięć minut przerwał grę. Kilka minut później ci sami kibice przez nikogo nie zatrzymywani dostali się w pobliże sektora VIP-ów i obrzucali drobnymi pieniędzmi działaczy szczecińskiego klubu.
Sam mecz był dość nudnym widowiskiem. Pierwszą akcję gospodarze przeprowadzili dopiero w 10 min. Tinga z lewej strony boiska wbiegł w pole karne, próbował ominąć Mateusza Sławika, ale bramkarz gości po raz pierwszy pokazał w tym meczu, że będzie najtrudniejszą przeszkodą dla napastników Pogoni. Akcja skończyła się "rogiem". 8 minut później kolejna kontra gospodarzy - Edi przerzucił na prawe skrzydło, a piękny strzał Lilo trafił w boczną siatkę. W 30 i 32 min dwukrotnie Sławik obronił strzały Camposa z 30 metrów, w obu przypadkach zbyt lekkie by sprawić kłopot.
Goście pierwszą groźną akcję przeprowadzili dopiero w 39. min. Damian Seweryn dostał piłkę od Tomasza Moskala i na lewym skrzydle był sam na sam z Majdanem, strzelił jednak wysoko nad bramką. 2 minuty później Sławik ponownie wygrał pojedynek z Edim Andradiną, a w 43. min Seweryn ograł na lewym skrzydle Celebana, strzelił obok Majdana, a piłkę zmierzającą do bramki wybił stoper Pogoni Otavio.
Druga połowa toczyła się pod dyktando gospodarzy. W 50. min Edi strzelił z rzutu wolnego obok prawego słupka. 4 min później ten sam zawodnik podawał do Celebana, którego strzał obronił Sławik. W 64 min Marcelo przelobował Sławika, a Edi miał pustą bramkę przed sobą - zwlekał jednak tak długo, że obrońcy Górnika zablokowali jego strzał, a dobitka Thiago przeleciała tuż nad poprzeczką. W 66. min piłka wpadła do siatki Pogoni. Gola strzelił Moskal, ale sędzia uznał, że był spalony.
Od 70. minuty Pogoń miała druzgocącą przewagę. W 72 min strzał Ediego z 18 metrów minimalnie minął słupek, a dwie minuty później Thiago powinien strzelić gola, ale piłka odbiła się od obrońców Górnika, w 77. - strzał z 30 m Marcelo ponownie obronił Sławik.
W końcówce gospodarze wyraźnie opadli z sił i Tomasz Moskal miał wielką szansę na zdobycie gola. 3 minuty przed końcem meczu znalazł się sam na sam z Majdanem, ale bramkarz Pogoni wybronił jego strzał nogami.
W 90 min Moskal zachował się przedziwnie w polu karnym Pogoni. Był już 5 metrów od bramki gospodarzy, spojrzał na Majdana i nie wiedzieć czemu wycofał piłkę poza pole karne. (źródło: PAP)

Zdzisław Podedworny, trener Górnika: - Na pewno nie było to spotkanie na wysokim poziomie, wręcz na słabym. Był to jednak zacięty mecz i sytuacji dramatycznych było kilka. Zarówno my jak i Pogoń miała sytuację, szkoda, że tego nie wykorzystaliśmy. Wynik bezbramkowy nie jest ciekawy i gdyby padły bramki byłoby ciekawiej.
Libor Pala, trener Pogoni: - Wynik nie jest ciekawy ani dla Górnika Zabrze ani dla Pogoni. Jednak wynik jest ciekawy, bo wszyscy z dołu tabeli przegrali. Obie drużyny zyskały po punkcie. Przeciwnik zyskał go jednak na wyjeździe. Do 83 minuty to my stworzyliśmy więcej ciekawych okazji i nie potrafiliśmy tego wykorzystać. Dziś miałem komfort pracy, bo mogłem grać w pełnym składzie takim jakim chciałem. (źródło: js)

Fotorelacja:   Zdjęć: 115     autor: Arat

Fotorelacja:   Zdjęć: 73     autor: Cob

Portowiec Sieci:   zobacz oceny

95' Koniec spotkania
92' Diego przewraca się na polu karnym Pogoni, piłkę przejmuje Moskal, znajduj się w sytuacji sam na sam, "kiwając" się z Majdanem "ucieka" na 15 metr, gdzie przy próbie strzału się przewraca!
91' Prasnal ukarany został żółtą kartką za dyskusje z sędzią.
90' Sędzia dolicza 5 minut do regulaminowego czasu gry.
88' Okazja dla Górnika. Strzał Moskala z 15 metrów z trudem broni Majdan.
85' Sędzia "wyrzucił" trenera Górnika Podedwornego na trybuny.
78' Strzał Marcelo z 25 metrów z trudem broni Sławik.
76' Edi ukarany żółtą kartką za próbę wymuszenia rzutu karnego.
75' Kolejna dobra sytuacja Pogoni. Edi podał na wolne pole do Lilo. Ten wygrał pojedynek biegowy z obrońcami Górnika, dośrodkował na 5-ty metr, gdzie strzał Tiago został zablokowany.
73' Dobra akcja Pogoni. Lilo przebija się przez obronę Górnika, podaje do Ediego, ten z 20 metrów strzela metr obok bramki.
70' Na trybunach znowu niespokojnie. Kibice rzucają monetami w kierunku sektora VIPów.
67' Nieuznany gol dla Górnika - sędzia odgwizduje spalonego.
65' Ogromne zamieszanie pod polem karnym Górnika. Prawą stroną dośrodkowywał Lilo, piłkę dostał Marcelo, podał na środek pola karnego, gdzie Tiago z 7-dmiu metrów nie trafia w piłkę.
57' Piłka po strzale Dancha z 25 metrów przelatuje minimalnie obok bramki Pogoni.
55' Kolejna akcja Pogoni. Strzał Celebana w ostatniej chwili blokuje obrona Górnika.
53' Rzut wolny dla Pogoni z prawej strony boiska. Nikt nie przecina dośrodkowania Ediego.
51' Kibice rzucają race na murawę.
46' Rozpoczyna się druga połowa. Obydwie drużyny przystępują do niej bez zmian.
45' Sędzia kończy pierwszą połowę spotkania.
43' Doskonała sytuacja bramkowa dla Górnika, akcja lewą stroną podanie na środek pola na 5-ty metr do Serweryna, w ostatniej chwili piłkę na rzut rożny wybijają obrońcy Pogoni.
41' Żółta kartka dla Jarczyka za faul na Eltonie mogącym znaleźć się w dobrej sytuacji. Rzut wolny wykonuje Edi - strzela mocno, płasko po ziemii, Sławik broni z trudem.
40' Groźna kontra Górnika. Piłka trafia na lewą stronę do Seweryna, przekłada sobie ją na prawą nogę, ale pomimo doskonałej sytuacji strzela bardzo niecelnie.
36' Kolejny rzut wolny dla Pogoni. Otavio próbuje przecinać dośrodkowanie, jednak sędzia odgwizduje spalonego.
33' Kopia sytuacji sprzed dwóch minut, z tą różnicą że Marcelo strzelał w prawy róg.
31' Strzał Marcelo z rzutu wolnego bez problemu broni Sławik.
30' Na boisku nuda. Pogoń próbuje atakować, jednak ma problemy z wykończeniem akcji pod polem karnym.
25' Faul na Marcelo po prawej stronie boiska na wysokości pola karnego. Rzut wolny wykonuje Edi, podaje do Marcelo który nie trafia piłkę!
22' Diego próbuje strzelać z 40 metrów, jednak baaardzo niecelnie.
19' Kontra Pogoni. Długi przerzut Ediego na prawą stronę do Lilo, który strzela z pierwszej piłki z woleja ... minimalnie obok bramki.
15' Górnik w ataku, Pogoń nie może wybić piłki. Akcję przerywa dopiero sędzia liniowy wskazując pozycję spaloną jednego z zawodników drużyny z Zabrza.
15' Żółtą kartką za faul na Edim w środkowej strefie boiska ukarany został Adam Danch z Górnika
10' Błąd obrony Górnika. Tinga wychodzi sam na sam, zamiast strzelać próbuje mijać bramkarza, pada na pole karne... sędzia nie gwiżdże, rzut rożny dla Pogoni.
8' Rajd Lilo prawą stroną boiska, jednak dośrodkowuje bardzo niecelnie.
7' Krótkie rozegranie i ... kontra Górnika przerwana w środkowej strefie boiska.
6' Błąd obrony Górnika - rzut rożny dla Pogoni
2' Pierwszy strzał Pogoni na bramkę Górnika - uderzenie Tinga bardzo niecelne
1' Rozpoczyna Górnik

W 17. kolejce Orange Ekstraklasy piłkarze Pogoni na własnym boisku podejmować będą drużynę Górnika Zabrze.
Na początku sierpnia ubiegłego roku w Zabrzu „Portowcy” odnieśli historyczne zwycięstwo nad Górnikiem 3:0.
Bramki dla Pogoni zdobyli wtedy: Piotr Celeban, Anderson Pedro i Edi Andradina.

Piłkarze z Zabrze po 16. kolejkach zajmują 12 lokatę z dorobkiem 15 punktów odnosząc jak do tej pory cztery zwycięstwa. W ostatniej kolejce ekstraklasy zabrzanie przegrali wysoko na własnym boisku z Wisłą Kraków (0:4). Górnikowi nieudało się awansować do 1/4 rozgrywek Pucharu Ekstraklasy, gdzie lepsze okazały się jedenastki Wisły Kraków i Zagłębia Lubin.
Trenerem drużyny gości jest Zdzisław Podedworny, który zastąpił w przerwie zimowej Marka Motykę. Klub zyskał również nowego prezesa, którym został były dziennikarz sportowy, a przez ostatnie lata menadżer piłkarski Ryszard Szuster. To za jego sprawą ściągniętą do klubu Marcina Kuźbę i Jacka Paszulewicza z Wisły Kraków.
Oprócz tej dwójki do Górnika trafili: obrońcy Adam Danch i Sylwester Dębowski (obaj Gwarek Zabrze); pomocnicy Jarosław Białek (Widzew), Piotr Madejski (Arka), Piotr Gierczak i Bułgar Iwajło Stoimenow i napastnik Bartłomiej Socha (ostatnio grał na Łotwie).
Klub z Roosvelta opuścili m.in. Łukasz Juszkiewicz i Arkadiusz Aleksander (obaj Widzew Łódź).
Dziś z powodu kontuzji nie zagra Łuczywek i Kapitan Górnika Prokop (pauza za żółte kartki).

Do Pogoni kilka dni temu dotarły ostatnie dwa certyfikaty uprawniające do gry Tiago Martinsa i Marcelo.
Podczas wczorajszego treningu, który jak informowaliśmy poprowadził asystent trenera Libora Pali – Sławomir Rafałowicz – oprócz Brazylijczyków Danilo i Buiu wszyscy piłkarze będą mogli zagrać przeciwko Górnikowi.
Trener Pala był bardzo zadowolony, że będzie mógł w końcu skorzystać z usług Tiago Martinsa i Marcelo. Jeśli dziś wybiegną oni w podstawowym składzie może zabraknąć miejsca dla Amarala i Eltona. Trzeci z podstawowych piłkarzy rundy jesiennej – kapitan Pogoni Julcimar również dzisiejszy mecz może oglądać z ławki rezerwowych.

Pojedynek Pogoni z Górnikiem dla obu zespołów będzie spotkaniem o szczęść punktów. Remis z pewnością nikogo nie zadowoli. „Portowcy” wciąż są wielką niewiadomą w polskiej lidze, jeśli dziś wygra drużyna gości będzie to oznaczało, że podopieczni Libora Pali będą mieli nikłe szanse na utrzymanie się w ekstraklasie.
Początek spotkania o godz. 16. (źródło: js)