Edi (17) 1-0
Edi (82) 2-0

Sędziował: Robert Małek (Katowice)
Widzów: ok. 6 tys

Pogoń Szczecin pokonała Polonię Warszawa w meczu 14. kolejki Orange Ekstraklasy.
Nie udał się ligowy debiut na ławce trenerskiej Polonii trenerowi Cezaremu Moledzie. Przed spotkaniem z przekonaniem mówił, że ze stadionu w Szczecinie wyjedzie zadowolony, tymczasem na pomeczowej konferencji prasowej miał zasępioną minę. Trudno się mu dziwić. Jego zespół walczył agresywnie w środku pola, ale przegrał kolejne spotkanie 2:0, a rywale w walce o utrzymanie zdobyli punkty i Polonia jest coraz bardziej osamotniona na dnie ligowej tabeli.Przed przyjazdem do Szczecina "Czarne Koszule" odbyły kilkudniowe zgrupowanie w Ciechanowie.
- Miało ono cel integracyjny, ale także przestawienie zespołu na bardziej agresywną grę - wyjaśnił Moleda.Rzeczywiście, od pierwszego gwizdka Roberta Małka, goście szybciej ruszali się po boisku, wygrywali większość pojedynków biegowych, tyle że nie strzelali na bramkę Borisa Pekovicia.
- Nasza taktyka w tym meczu była słuszna. To my prowadziliśmy grę, ale indywidualne błędy sprawiły, że straciliśmy bramki - uważa Igor Gołaszewski, kapitan polonistów.Niestety, dla niego pierwszy gol padł właśnie po jego błędzie. W środku pola Przemysław Kaźmierczak wygrał pojedynek główkowy, zacentrował na piąty metr, a tam Gołaszewski interweniował tak niefortunnie, że wyłożył piłkę Ediemu. Brazylijczyk strzałem z woleja bez trudu pokonał bramkarza gości.- Faktem jest, że to ja asystowałem przy tym golu, bo piłka odbiła mi się od kolana - tłumaczył Gołaszewski. - Ale co miałem zrobić? W polu karnym było dwóch nie pilnowanych piłkarzy Pogoni. Gdybym puścił to dośrodkowanie, za plecami miałem Rafała Grzelaka i pewnie on zdobyłby bramkę.- Ten gol wyraźnie podciął nam skrzydła - uważa Moleda. - Już nie graliśmy tak dobrze jak na początku. Oddaliśmy inicjatywę Pogoni.Tyle, że ta inicjatywa portowcom do niczego nie była potrzebna. Skończyło się na tym, że następne pół godziny spotkania piłka gościła głównie w środku boiska, a jedynymi interwencjami bramkarzy było przerywanie niedokładnych centr w pole karne. Dopiero tuż przed przerwą po faulu na Milarze, sędzia podyktował rzut wolny z 18 metrów. Urugwajski napastnik Pogoni strzelił technicznie, ale piłka minimalnie ominęła bramkę.Druga połowa była tylko nieco ciekawsza. Polonia znów się przebudziła i odważniej zaatakowała.- Niestety, w wielu sytuacjach moi zawodnicy zamiast strzelać, chcieli z piłką wjechać do bramki - mówił Moleda. - Potem dokonałem zmian, które zamiast wzmocnić, osłabiły zespół.
W 77. minucie jedyny raz w tym meczu warszawski piłkarz groźnie strzelił na bramkę Pogoni. Pamiętający wicemistrzostwo Polski w barwach Pogoni Dariusz Dźwigała strzelał z rzutu wolnego. Mocna piłka zmierzała tuż pod poprzeczkę, ale Peskovic zdołał ją wybić na róg.W odpowiedzi odważnie zaatakował prawy obrońca Pogoni Luiz Tavares, wbiegł w pole karne, ściągnął bramkarza i wyłożył piłkę wzdłuż linii piątego metra. Niestety, żaden z jego kolegów nie zdążył z dostawieniem nogi by wepchnąć piłkę do bramki. Jednak od tego momentu Pogoń śmielej zaczęła atakować.- Chciałbym, żebyśmy częściej grali tak, jak w ciągu tych ostatnich 20 minut meczu - mówił trener Bohumil Panik.
W 81. minucie z daleka strzelał Kaźmierczak, ale jego potężne uderzenie na raty zdołał złapać Paweł Kieszek. Dwie minuty później oblężenie bramki gości w końcu przyniosło efekt w postaci drugiego gola dla Pogoni. Z rzutu rożnego na pierwszy słupek zacentrował Grzelak, a obrońcy Polonii nie upilnowali Ediego, który strzałem z głowy trafił do siatki.- Zagraliśmy w końcu dobrze i skutecznie na swoim stadionie - cieszył się po meczu Radek Divecky, który wystąpił na pozycji prawego pomocnika, a gdy Tavares wchodził do ataku, Czech cofał się nawet do obrony. - Nie pozwoliliśmy przeciwnikom na groźne akcje pod naszą bramką i taka taktyka zdecydowała o zwycięstwie.Był to pierwszy wygrany u siebie mecz Pogoni odkąd trener Panik zmienił na ławce Bogusława Pietrzaka. (źródło: PAP)

Cezary Moleda, trener Polonii: - Rozpoczęliśmy bardzo uważnie i opanowaliśmy środek boiska. W momencie straty bramki przydarzył się nam kardynalny błąd gdzie przeciwnik skrupulatnie wykorzystał tą sytuację. Później nastąpiła chwila zagubienia, gdzie dominowała Pogoń, a na końcu pierwszej połowy złapaliśmy w końcu właściwy rytm. W drugiej połowie do straty bramki próbowaliśmy gonić wynik, po stracie gola i dwóch zmianach, które nic nie wniosły, a wręcz osłabiły zespół i przyczyniły się do utraty drugiej bramki. Ona też padła po błędzie ze stałego fragmentu. Ci co weszli na boisko popełnili ten błąd. W moim zespole zabrakło też komunikacji i ostatnie minuty to już zdecydowana przewaga Pogoni.
Bohumil Panik, trener Pogoni: - Przez całą pierwszą połowę graliśmy bezkontaktową piłkę, o co miałem pretensje do zawodników. Tak się na da grać. Do wszystkich piłek za późno, bez wyjścia do pojedynków, było to takie czekanie na śmierć. W drugiej połowie już moim piłkarzom chciało się więcej i po tej 20 minucie czuli, że może być lepiej. Myślę, że taką piłkę jak zagraliśmy przez ostatnie 20 minut zagramy tak we wtorek z Kujawiakiem. (źródło: js)

Fotorelacja:   Zdjęć: 100     autor: Łukasz Mojecki

93' Koniec mecz. Pogoń wygrywa z Polonią 2:0 po dwóch bramkach Ediego.
92' Grzelak bliski pokonania Kieszka. Po ograniu jednego z obrońców niecelnie strzela.
91' Mocny, ale niecelny strzał Grzelaka.
90' Sędzia dolicza trzy minuty do końca spotkania.
88' Kolejny rzut rożny dla Pogoni. Zmiana w Pogoni - Ediego zastępuje Piotr Celeban.
85' Bardzo niecelny strzał Łabędzkiego z przed linii pola karnego.
83' Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Grzelaka piłka trafia na głowę Ediego, który z 5 metrów pokonuje Kieszka. Jest 2:0 dla Pogoni. Brazylijczyk ukarany został żółtą kartką za wyjście poza boisko.
80' Strzał z okolic 30 metrów Kaźmierczaka broni Kieszek.
78' Zamieszanie w polu karnym Polonii. Portowcy nie potrafili wykorzystać błędów warszawskich obrońców.
75' Rzut wolny dla Polonii przed polem karnym. Dobry strzał Dźwigały piąstkuje na rzut rożny Pesković.
73' Zmiany w Polonii. Seweryna zastępuje Arifović, za Cichonia wchodzi Jezzi.
70' Tavares kontuzjowany leżał w polu karnym Pogoni. Wchodzi po kilku sekundach na boisko.
69' Rzut wolny z lewej strony przy linni bocznej boiska. Dośrodkowanie Grzelaka źle wykańcza Edi - niecelny strzał głową.
67' Żółta kartka dla Gołaszewskiego za faul na Michalskim.
65' Niecelny strzał Kaźmierczaka z ponad 20 metrów.
64' Groźnie pod bramką Polonii. Strzał z ostrego konta Elokana mija bramkę Kiszka, a Grzelak strzela w boczną siatkę.
63' Elokan agresywnie wywalczył rzut rożny dla Pogoni. Kieszek łapie piłkę.
60' Druga zmiana w Pogoni. Za Milara wchodzi Endende Elokan.
58' Dośrodkowanie po rzucie wolnym Milara z łatwością wyłapuje Kieszka. Urugwajczyk nie wiadomo czy dośrodkowywał czy próbował oddać strzał.
56' Na boisku sporo przerw spowodowanych faulami z obu stron.
55' Kieszka uprzeda dobiegającego do piłki Kaźmierczaka. Działo się to na linii pola karnego.
53' Pierwsza zmiana w Pogoni. Trałkę zastępuje Łabędzki.
52' Rzut rożny dla Polonii. Peskovic pewnie łapie dośrodkowanie.
49' Polonia podobnie jak na początku pierwszej połowy mocno atakuje na bramkę Peskovicia.
48' Pozycja spalona Polonii.
47' Groźnie pod bramką Pogoni. Peskovic pewnie interweniuje w polu karny.
46' Rozpoczęła się druga połowa meczu.Obie jedenastki grają bez zmian.
45' Koniec pierwszej części spotkania. Pogoń prowadzi 1:0 po bramce Ediego w 17 minucie.
Kosmalski fauluje Diveckyego w polu karnym.
Sędzia dolicza 2 minuty do końca pierwszej połowy. Niecelne uderzenie głową Milara.
44' Rzut wolny dla Pogoni po faulu Igwe na Milarze. Poszkodowany był blisko pokonania Kieszka. Piłka minimalnie przelaciała obok słupka i uderzyła w boczną siatkę.
42' Faul Grzelaka na Gołaszewskim przy linii środkowej boiska.
39' Faul Kosmalskiego na Julcimarze blisko pola karnego.
38' Na stadionie coraz głośniej słuchać gwizdy z trybun. Kibice rzeczywiście mogą czuć się znudzeni.
34' Ostanie minuty gry toczone są głównie w środkowej strefie boiska.
33' Pozycja spalona Polonii.
28' Rzut rożny dla Polonii. Po dośrodkowaniu w pole karne piłkę bardzo niecelnie uderzał Seweryn.
25' Opadły emocje na stadionie. W poczynaniach obu drużyn widać dużo niedokładności.
23' Pozycja spolona Pogoni.
19' Polonia mimo straty bramki śmiało atakuje na bramkę Pogoni.
17' Gol dla Pogoni. Błąd Jarczyka w polu karnym, któremu uciekła piłka. Edi Andradina znalazł się na miejscu i z około 10 metrów pięknym strzałem pokonał Kieszka.
14' Pierwszy rzut rożny dla Pogoni. Obroncy z Warszawy łatwo dają sobie radę z akcją Pogoni.
10' Polonia jest drużyną groźniejszą w pierwszych minutach tego spotkania. Portowcy ani razu nie zagrozili bramce Kieszka.
7' Rzut rożny dla Polonii. Udana interwencja szczecińskiej obrony.
5' Kontrowersyjna akcja w polu karnym Pogoni. Polonia zdobywa bramkę jednak decyzją sędziego liniowego był spalony.
Piłkarze obu drużyn wraz z ławką trenerską Pogoni rzucili się w kierunku liniowego. Portowcy reklamowali, że Kosmalski pomagał sobie reką.
3' Król faulowany przez Michalskiego w środku boiska.
2' Drużyna Polonii w ataku na bramkę Pogoni. Piłkarze ze stolicy dłużej utrzymują się przy piłce.
1' Rzut autowy dla Polonii w pobliżu pola karnego Pogoni.
0' Spotkanie rozpoczęła drużyna Polonii Warszawa.

Na ligowe boiska pod dwutygodniowej przerwie powracają zespoły Orange Ekstraklasy, aby rozegrać 14. kolejkę spotkań.
Szczecińska drużyna podejmować będzie na stadionie im. Floriana Krygiera ostatni zespół rozgrywek – Polonię Warszawa.
Dwa ostatnie mecze pomiędzy tymi zespołami kończyły się wynikami remisowymi (w Warszawie 3:3 i w Szczecinie 1:1). Po raz ostatni zwycięstwo Portowcy odnieśli nad Czarnymi Koszulami 17 marca 2002 roku wygrywając mecz w Szczecinie 2:0 po bramkach Pawła Skrzypka i Leszka Pokładowskiego.

Polonia Warszawa ubiegłoroczne rozgrywki zakończyła na 10 miejscu a obecny sezon miał przynieść wyższą pozycje, jednak nic na to nie wskazuje, że uda się to osiągnąć gdyż zajmują oni ostatnie miejsce w tabeli z dorobkiem ośmiu punktów. Początek sezonu nie zapowiadał się tak dramatycznie gdyż Poloniści w trzech meczach zdobyli cztery „oczka” (wygrana z Lechem Poznań 2:1 i remis z Zagłębiem Lubin 1:1). Jednak w późniejszych spotkaniach było już tylko gorzej i osiem porażek drużyny doprowadziło do zwolnienia na początku listopada trenera Dariusza Kubickiego. Na ławce trenerskiej zastąpił go Cezary Moleda prowadzący dotychczas czwartoligowe rezerwy warszawian. W meczach wyjazdowych odnieśli dwa zwycięstwa (z Lechem Poznań 2:1 i z Groclinem Grodzisk Wielkopolski 2:1) i pięć porażek. Pod wodzą nowego trenera Czarne Koszule pokonały w pierwszym meczu 1/8 Pucharu Polski Jagiellonie Białystok 3:1 i w spotkaniu sparingowym (12 listopada br.) OKS 1945 Olsztyn 2:1 po golach Krzysztofa Markowskiego i Grzegorza Króla. W ostatniej kolejce drużyna miała spotkać się z Odrą Wodzisław jednak z powodu remontu murawy mecz został przełożony, natomiast w przedostatniej ulegli Cracovi Kraków 0:3. W zespole Poloni grają zawodnicy mający za sobą występy w szczecińskich barwach, napastnicy: Piotr Kluzek i Jacek Kosmalski oraz pomocnik Dariusz Dźwigała.

Podopieczni Bohumila Panika po trzynastu kolejkach zajmują siódme miejsce w tabeli z 17 punktami. Ostatnie trzy ligowe spotkania przyniosły raptem jeden punkt i jedną zdobytą bramkę w przegranym meczu z Cracovią Kraków 1:2. Spotkanie pucharowe, które rozegrano we wtorek z Kujawiakiem Włocławek również nie dało powodów do radość gdyż ulegli oni drugoligowcowi 0:1. Po tych nie zadawalających wynikach drużyna odbyła zgrupowanie w Pogorzelcy, które ma pomóc w przełamaniu złej passy a co za tym idzie w odniesieniu korzystnego rezultatu w najbliższym meczu. W spotkaniu tym na boisku nie zobaczymy kontuzjowanego Grzegorza Matlaka.

Mecz z Polonią to dobra okazja dla piłkarzy do zrekompensowania się kibicom za ostatnie słabe wyniki i możliwość przełamania impasu strzeleckiego oraz wygrania w końcu meczu ligowego u siebie, co nie wychodzi zawodnikom Pogoni od sierpnia br. Czy uda się wykorzystać tą szanse przekonamy się w sobotnie popołudnie.
Początek meczu o godz.18.00. (źródło: Marlena)